| mariusc96 a întrebat:

Azi dimineata, am fost acostat de doi domn politisti cum ca as fi aruncat un muc de tigara pe jos, cu toate ca nu am facut-o.
Acestia nu erau in uniforma si au scris procesul verbal fara sa-mi spuna ce contine, Am semnat, la inceput au zis doar ca ma legitimeaza, apoi, dupa intocmire mi-au spus pentru ce e. Am primit o amenda de 2000 de lei.
Mentionez ca au gresit si adresa de abordare.
Pot depune contestatie pentru asta?
Cate sanse am sa scap de aceasta amenda?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere contraventionala la judecatorie, in termen de 15 zile calendaristice, bineinteles daca poti proba cu martori ce sustii. Ar fi bine sa vorbesti cu un avocat, sa studieze procesul-verbal de contraventie, poate gaseste vreun motiv de nulitate.
De altfel ma mira amenda, mi se pare mult prea mare pentru acea contraventie. Si trebuia indicat, in procesul-verbal, si posibilitatea de plata a jumatate din minim in 15 zile si indicata suma de plata in acest caz.