| codrutadejos a întrebat:

Bună Ziua! Care sunt sancțiunile pentru transportul unei persoane în plus în mașină prevazuta cu 5 locuri?
Mulțumesc
Cel mai bun răspuns primește fundă.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare,
citez:
"ART. 101.(1)Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
13. nerespectarea regulilor privind transportul persoanelor şi al obiectelor în sau pe vehicule;"
Amenda este de la 6 la 8 puncte-amenda, respectiv de la 870 lei la 1.160 lei.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Amenda si cum s-au scumpit de acum 2 zile, cam ustura buzunarul.

| sabin89 a răspuns:

Care ţi se pare că a răspuns mai civilizat, Ioandelasal sau CristiDinBucureşti?

| Saiko93 a răspuns:

Buna cu siguranta politistii nu au altceva mai bun de facut decat sa se uite ca sunt 6 in loc de 5 oameni in mod normal in masina Mai degraba o sa te opreasca daca ai pe cineva in zona portbagajului decat cineva in locul special amenajat din masina...