Întrebare recomandată | Erzsebet_Both_1954 a întrebat:

Ce pot sa intreprind impotriva vecinului meu care ma inunda zilnic de 2 ani si refuza sa-si repare instalatia?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu izbutesti o rezolvare amiabila, inclusiv prin intermediul asociatiei de proprietari, singura solutie ramasa este actionarea lui in judecata pentru despagubiri si pentru a fi obligat sa-si faca reparatia.

| neutrino a răspuns:

Fa-ti asigurare.

Răspuns utilizator avertizat
| vioricavio a răspuns:

Daca toata treaba tine de 2 ani de zile, inseamna ca singura varianta e la tribunal.

| dnk10 a răspuns:

Puteti actiona in 2 directii si anume:

1.Incheiati polita asigurare in care sa treceti si cazul inundarii apartamentului de catre vecini.

sau

2.Informati-l pe vecinul Dv. ca exista posibilitatea sa-l chemati in justitie in baza legii 230/2007, avand ca si fundament juridic urmatoarele articole:

"Art. 14. - Proprietarul este obligat sa mentina proprietatea sa individuala, apartament sau spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta, in stare buna, pe propria cheltuiala. Niciun proprietar nu poate incalca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comuna sau individuala a celorlalti proprietari din condominiu.
Art. 17. - Daca proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare alta persoana care actioneaza in numele sau provoaca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau unui alt apartament ori spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoana are obligatia sa repare stricaciunile ori sa plateasca cheltuielile pentru lucrarile de reparatii.
Art. 18. - In cazurile in care in cladirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriasi impiedica, cu buna-stiinta si sub orice forma, folosirea normala a cladirii de locuit, creand prejudicii celorlalti proprietari ori chiriasi, dupa caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei sa hotarasca masurile pentru folosirea normala a cladirii, precum si plata daunelor. "

Acum omeneste ar fi ca totul sa se rezolve amiabil, cu o sesizare catre conducerea administratiei de proprietari care sa-l "someze" cat se poate de amical pe vecin sa-si repare instalatia.

Cele bune!

| 1MAB a răspuns:

Avand o asigurare obligatorie incheiata pe locuinta este foarte simplu...contactezi firma la care ai incheiata polita de asigurare. Succes!