| Nonoo1 a întrebat:

Buna, stau la bloc și vecina de deasupra are instalația de apa defecta, mie scurgandu-mi-se toată apa pe tavan. A început sa cada tencuiala pe aproape tot tavanul, sa picure apa din mai multe locuri și sa fie foarte mult mucegai. Am rugat-o sa repare, plătind eu toate costurile și refuza. Administratorul nu își da interesul și persoana respectiva efectiv renunța sa repare problema. Eu ce pot face in aceasta situație? Presupun ca poliția nu ar avea nimic de făcut, dacă ma puteți ajuta v-as fi recunoscător, dau funda.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz singura cale legala este s-o dai in judecata, pentru a fi obligata sa faca reparatia si sa te despagubeasca pentru daunele la apartamentul tau.
Inainte de a face asta mai vorbeste cu ea si spune-i ca o sa cheltuiasca cu mult mai mult decat costul reparatiilor, daca o dai in judecata.

| sierra1 a răspuns:

Așa cum spune și Ioan, nu te certa cu vecina, adresează-te în scris justiției. Fă ceva de genul ăsta, înainte, și către administrator.