| tarik44 a întrebat:

Ce trebuie sa fac casa obtin cetatenie Romana?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste legea cetateniei romane, nr.21/1991, republicata in 2010, in special capitolele II si III si afli conditiile si procedura, o poti citi si aici: http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_cetateniei_romane.php. Numai bine!

2 răspunsuri:
| DLeonard a răspuns:

Trebuie sa faci o cerere si sa respecti urmatoarele:
Art. 8. – (1) Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;
b) dovedeste, prin comportament, actiuni si atitudine, loialitate fata de statul roman si declara ca nu intreprinde sau sprijina si nici in trecut nu a intreprins sau sprijinit actiuni impotriva ordinii de drept ori a sigurantei nationale;
c) a implinit varsta de 18 ani;
d) are asigurate in Romania mijloace legale pentru o existenta decenta, in conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor;
e) este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
f) cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
g) cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei si imnul national.

| tarik44 explică:

Multumesc de Raspunsuri...

Voiam sa stiu, pentru ca in curand voi vrea sa devin cetatean roman...

Am deja 2 cetatenii. O vreau pe a 3 a daca se poate. Daca nu, renunt la una.