| mariapopescu1730 a întrebat:

cunoaste cineva (eventual un avocat) codul penal din Anglia si ma poate ajuta cu niste informatii?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa sa stii ca numai avocati bantuie pe site-ul asta.winking Mai mult, ce avocat din Romania s-ar chinui cu codul penal din Anglia! Si al nostru este destul de mare si stufos dar sa mai inveti si unul din Anglia.

| mariapopescu1730 explică (pentru Salontanul):

Nu am de unde sa stiu ca nu exista niciun avocat pe aici sau cineva care se pricepe si pentru cultura ta generala exista avocati romani care se ocupa de cazurile romanilor din alte tari, nu numai din Anglia.

| doctorandus a răspuns:

In primul rand in Marea Britanie exista trei legislatii: una pentru Anglia si Tara Galilor, una pentru Irlanda de Nord si una pentru Scotia. Primele doua sunt de drept comun, iar ultima este un amestec de drept comun cu drept continental.

In dreptul comun conteaza foarte mult precedentele si, indiferent de ce spune legea, un proces poate fi pierdut sau castigat pentru ca avocatul a pescuit un verdict dintr-o carte prafuita de la biblioteca.