| Robert_Beghean_1993 a întrebat:

Bună ziua.
Dacă am un pământ în concesiune, impozitul anul este de 900 de lei. Din diferite probleme personale nu s-a mai putut construi nimic iar pământul nu a fost radiat. Recent am fost la primărie și mi-au spus ca am de plătit impozit la el 9300 lei...și ca, conform contractului trebuia radiat de mult...
Întrebare mea este: Dacă acum mi-l radiaza, mai trebuie sa plătesc impozitul? Ca oricum nu fac nimic cu el.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clar dar impozitul datorat pana acum trebuie platit.
Nu va mai trebui sa platesti impozit daca se schimba situatia anterioara.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, trebuie plătit. Impozitul se referă la perioada anterioară, când era în posesia ta, și puteai face ceva cu el. Pe acesta îl datorezi deja și trebuie plătit. Radierea actuală te scutește de impozit pe viitor, dar nu îți anulează datoria veche.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai fost fraier trebuia sa vinzi atunci terenul si gata scapai de impozitr si aveai si bani, dar asa ai vrut sa faci casă, bani nu ai avut ai tras de timp datoriile sau adunat deoarece tu nu ai platit deloc impozit ca nu ai vrut si acum esti obligat sa platesti pana nu platesti nu se radiaza nimic, mergi la banca fa ti credit ca alta solutii nu ai si achita ti datoria ca cu statul nu e de glumit, ai restante la impoit ei te urmaresc si i ti pun porire pe salariu pana cand achiti toata datoria numai vezi un leu.