| Utilizatoare123 a întrebat:

Detin niste actiuni ale unei firme din anii 90. E activa, dar nu e un venit mare, in cont intra doar 100-200 lei/an. Cineva de la firma mi-a propus sa ii vand aceste actiuni, si le dorea foarte mult. De ce, daca ele oricum nu aduc venit mare?

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Dacă este vorba despre acțiuni dobândite prin Programul de privatizare în masă din 1996 - prin care românii au ajuns acționari la foste fabrici socialiste - este vorba despre terenul pe care se află halele sau sediul firmei. Despre imobiliare este vorba. Respectivul vrea să aibă acțiunile tale pentru ca în momentul în care se va vinde terenul să aibă o porție mai mare.

| Torrpi a răspuns (pentru gabicoo):

O, e bine de stiut lucrul asta.

| Utilizatoare123 explică (pentru gabicoo):

Nu e fabrica socialista.