| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Buna ziua. Dacă unul dintre fii nu se prezintă la notariat să facă taxa de moștenire se poate face in absenta lui?

2 răspunsuri:
| Dintrebare a răspuns:

Buna. In situatia asta doar cu o actiune in instanta puteti face dezbaterea succesorala. Cereti partajul succesoral in contradictoriu cu toti mostenitorii. Si impotriva acelui fiu se poate invoca prescriptia, ca nu a acceptat succesiunea. Probabil veti avea nevoie de un avocat care sa va ajute

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate face doar daca respectivul da o procura speciala altui mostenitor sau chiar altei persoane ce nu este mostenitor sa se prezinte si sa-l reprezinte in procedura succesorala.
Daca nu se prezinta, desi citat de notar, si nu da procura speciala atunci notarul va da o incheiere de trimitere in instanta de judecata, acolo se poate judeca si in lipsa sa si fara reprezentare, dupa ce este legal citat.