| jeny59 a întrebat:

Buna ziua tpu....am si eu o intrebare daca puteti raspunde dau fundahappy La o succesiune sunt 3 frati 2 se prezinta la notariat si pe al treilea il poate cita la domiciliu ca sa se prezinte? si in cazul ca nu vrea sa se prezinte ce se intampla cu succesiunea se suspenda sau il mai citeaza inca odata? Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In procedura succesorala notarul public ii citeaza pe toti mostenitorii, cu precizarea sa-si exprime optiunea succesorala in termenul prevazut de Codul civil, respectiv 1 an de la decesul defunctului. Daca nu se prezinta toti, la data prevazuta in citatie, pot exista 2 situatii:
1.Macar unul dintre mostenitori a acceptat expres mostenirea, prin declaratie autentica inscrisa in RNNEOS. In acest caz notarul public va suspenda procedura succesorala.
2.Nici un mostenitor nu a acceptat expres succesiunea. In acest caz notarul public va da o incheiere de indrumare la instanta de judecata - judecatoria de la ultimul domiciliu al defunctului.
Cele doua situatii exista in cazul cand procedura de citare a fost indeplinita fata de mostenitorii absenti, respectiv este foarte sigur ca acestia au luat la cunostinta de existenta procedurii si termenul fixat pentru dezbatere.
Daca procedura nu a fost indeplinita, fata de cel putin un mostenitor absent, atunci notarul va fixa un nou termen si ii va cita pe mostenitorii absenti, cei prezenti luand termenul in cunostinta.

| BiuL a răspuns:

Te citeaza in instanta, nu te citeaza notarul. fratele (si orice mostenitor) are timp 1 an de zile sa accepte sau sa refuze mostenirea, daca in acel interval nu isi declara optiunea o sa se considera ca a acceptat/a respins pasiv succesiunea, in functie de ce acte care au legatura cu mostenirea a facut. sper ca ai inteles.
nu se suspenda, se rezolva mostenirea doar dupa ce trece acel termen de un an, si daca fratele a ramas pasiv, treaba lui, a pierdut dreptul la mostenire.