| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Buna ziua,Dacă o persoana care a decedat,i s-a găsit ulterior morții sale niste nereguli în constituirea unor acte (mai exact la APIA), se mai poate impune rambursarea banilor sau sechestru pe bunuri?(bunurile fiind încă pe numele lui, neapucand inca sa se facă taxa de moștenire).

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, mostenitorii dobandesc toate drepturile si obligatiile decedatului.
In functie de suma datorata mostenitorii pot alege sa daca mostenirea pura si simpla sau sub beneficiu de inventar. Aceasta din urma inseamna ca vor mosteni numai ce ramane dupa plata datoriilor persoanei decedate.

| Dintrebare a răspuns:

Da, dupa ce accepta mostenirea, mostenitorii platesc datoriile celui decedat.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru Dintrebare):

Ok,iar daca nu pot platii cash acel prejudiciu,și se impune sechestru pe bunuri,pot sa aleg eu(de exemplu, eu nu vreau sechestru pe casa, ci pe un teren, sau o pădure, se poate?,)

| Dintrebare a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Cei de la APIA se vor indrepta inspre mostenitori printr-o actiune in instanta. O sa primiti hartii de la judecatorie pe tot parcursul procesului si la final o sa se stabileasca prejudiciul. Daca nu veti plati, instanta va stabili executarea silita. Apoi executorul judecatoresc poate cere poprire pe venituri (in general asta se face daca nu e vorba de sume exagerat de mari). Opinia mea ar fi sa astepti sa primiti o instiintare si in functie de asta vedeti cum faceti. Oricum, nu asteptati sa va puna sechestru pe bunurile imobile. In cel mai rau caz, vindeti dvoastra ceva si platiti suma.