| MihaiPaleologu a întrebat:

doresc sa aplic la angajarile Politiei Locale, doar ca am in cazier o condamnare pentru conducere unui vehicul sub influenta alcoolului. Acest lucru ma impedica sa aplic la Politie, dat faptul ca reprezinta cazier judiciar?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.188/1999, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"h) nu a fost condamnată pentru săvârşirea unei infracţiuni contra umanităţii, contra statului sau contra autorităţii, infracţiuni de corupţie şi de serviciu, infracţiuni care împiedică înfăptuirea justiţiei, infracţiuni de fals ori a unei infracţiuni săvârşite cu intenţie care ar face-o incompatibilă cu exercitarea funcţiei publice; "
Infractiunea de conducere sub influenta alcoolului a fost savarsita cu intentie si nu este compatibila cu statutul de politist, asa ca nu cred ca poti aplica pentru angajare.
In orice caz ar trebui sa te interesezi la Politia locala din judetul tau, de acolo vei putea afla precis daca te primesc sau nu.

| ALGator a răspuns:

Intreaba la ei, nu cauta informatie din auzite.

| DovleacTurbat a răspuns:

Aia nu-i politie, aia-s gardieni publici cu prea multe privilegii din pacate. Diferenta dintre gardienii astia cu figuri in cap si politie ai sa o vezi la interventii, comunicare, capacitatea de a face fata in situatii neprevazute etc. La intrarea in politie trebuie sa ai cazierul lacrima, la gardienii astia nu stiu, dar probabil sau teroretic ar trebui sa fie la fel.