| KatherineH a întrebat:

Buna ziua! Este legal ca o persoana sa locuiasca intr-un garaj al blocului? In special daca aceasta persoana nu detine un apartament in bloc si nu plateste intretinere? Si politia locala se ocupa de asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este legal, dar numai daca are acordul proprietarului garajului, respectiv are contract de inchiriere.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poliția locală nu seocupă de asta. Domciliu legal nu poate avea acolo. Nu are de ce să plătească întreținere, că nu beneficiază acolo de servicii de întreținere.

| johnnny123 a răspuns:

Evident ca nu este legal sa ocupe un spatiu care nu-i apartine fara a avea un contract sau macar acordul proprietarului spatiului.

| Zuzu1991 a răspuns:

Intretinerea se plateste doar daca locuiesti in bloc, altfel, el nu beneficiaza de interfon, luminare pe scara, etc.
iar daca e racordat fara contor la apa, gaze, curent, atunci e problema celor de la apa, gaze, curent, NU A TA
tovarasa de la partidul "sa moara capra vecinului"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calul moare de drum lung, prostul de grija altuia.

| UnDiavol a răspuns:

Dacă nu are unde sa stea și nu va deranjează nu văd unde este problema

| AlexandruInu a răspuns:

Teoretic nu vad de ce ar fi o problema, deoarece, cel putin in zona mea garajele se cumpara separat de apartament. Daca are un contract semnat...dar nu vad cu ce te deranjeaza, daca nu deranjeaza linistea publica. Banuiesc ca plateste la randul lui apa, curent etc. Daca nu, treaba trebuie rezolvata de administratorul blocului.