| Andruta99 a întrebat:

Buna ziua! Suntem intr-o situatie putin delicata si avem nevoie de sfaturi juridice avizate de la oameni care au trecut prin astfel de situatii.
Bunica mea, cu un singur fiu, respectiv, tatal meu, detine o proprietate (teren cu casa) fara cadastru si intabulare (pe vremuri nu toata lumea le facea, deci, nu aruncati cu "piatra"), unde locuim noi de 16 ani.
Inainte de a ne muta, a lasat niste rude care locuiau la bloc (doar verbal s-au inteles, fara vreun act) sa contruiasca un soi de garaj, unde intre timp si-au depozitat o Dacia 1300 nescoasa din garaj muuuulti ani si foarte veche si foarte multe unelte. Garajul se afla intr-o stare avansata de degradare, se desprind bucati din el, plus ca ne ocupa mult loc si vrem sa isi ia toate lucrurile, sa il putem darama.
Acum intervin problemele, dansii, ne-au blocat pe toate retelele de socializare, nr de telefon, etc, nu vor sa vina sa isi ridice bunurile sub nici o forma, cauta cearta, scandal.
Noi planuim sa ne apucam si de constructia casei noastre (eu si sotul) si ne incurca ft tare, plus ca noi tinem masina noua la poarta.
Intrebarea mea este, cum am putea sa scapam de toate lucrurile lor intr-un cadru legal, fara a avea noi probleme?
Va multumesc, o zi buna!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trimite-le o scrisoare recomandata cu confirmare de primire, dandu-le si un termen rezonabil, de ex. vreo 15 zile.
Daca nu vin sa-si ia lucrurile le puteti pune intr-un colt si sa va vedeti de treaba.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca bunica traieste acolo de peste 30 ani, atunci se poate intabula (terenul si casa) pe numele ei prin UZUCAPTURA, dupa care se poate face si donatie pe numele tatalui tauu sau pe chiar numele tau.
Vorbiti cu un avocat!

Cand s-a facut intabularea, tot prin avocat se trimite o NOTIFICARE celor din garaj, sa-si scoata toate bunurile de acolo, in termen de 15-30 zile, altfel raman in proprietatea voastra.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Detine o proprietate (teren cu casa) fara cadastru si intabulare.
Cum o deține, ce act de propietate are, fără cadastru sau CF?
planuim sa ne apucam si de constructia casei noastre (eu si sotul).
Cum plănuiți, fără cadastru?
sa contruiasca un soi de garaj. Cum au construit fără autorizație? Dacă nu au act de propietate, acel garaj nu există. și ei nu pot demonstra că este a lor.
Soluția mea. 1. Clarificați situația legală a voastră în legătură cu terenul. 2. Obțineți autorizația de construcție. 3. Notificați legal pe aceia ce au acolo niște bunuri să vină să le ridice de pe propietatea dvs în termen de 30 de zile. 4. Dacă nu le iau, le găsiți voi un garaj de închiriat și cu un proces verbal le depozitați acolo. 5. Dărâmați șandramaua și începeți construcția. Nu au decât să dea ei în judecată apoi, că nu le dă nimeni dreptate., dacă le restituiți integral bunurile.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Plingere la politie daca nici asa nu se rezolva situatia îi dai in judecata dar presupune sa ai bani de avocat, ei sunt țigani?

| Andruta99 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nuuuu! Sub nici o forma, doar rai sad

| troleibuz a răspuns:

îl puteți demola liniștiți fără niciun fel de problemă legală. (sigur, dacă există acordul bunicii) Garajul vă aparține, dobândit prin accesiune.
Cu privire la bunurile din el, ar trebui să îi anunțați să vină să le ridice.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Dacă bunica nu este decedată, cu toate actele de proprietate mergeți și faceți intabularea. Apoi, pur și simplu demolați garajul, bunurile le sortați, ce se poate valorifica, păstrați, ce nu la gunoi. Iar, pentru mașină chemați o platformă pe care o plătiți dumneavoastră, și duceți mașina proprietarilor unde locuiesc în prezent.
NU este nevoie de avocat, judecată, nimic. Doar de o intabulare, cadastru și gata. Dar, și succesiunea în cazul decesului bunicii.

| Sistemulxxl a răspuns:

Puteti. Si e simplu. Faceti mai intai cadastru si intabulare. Dupa ce aveti aceste doua scoateti afara cu vorba buna sau cu politia acele rude.
Sigur ca inainte de toate trebuie sa fiti propietari cu acte in regula.

| melimili a răspuns:

Bunica mai traieste? Faceti intabularea. Oricum trebuie facuta. Acum in toata tara se face, nu se mai poate sta asa.
Apoi cumparati casa de la bunica.
Ce nu este al vostru, "aut". Sa si le ia din strada. Nu sunt proprietari acolo, nu pot avea pretentii.