| anonim_4396 a întrebat:

in urma a mai multor cautari pe internet fara un raspuns sigur si mesaje trimise la RAR - Registrul Auto Roman de 2 saptamani fara a-mi raspunde nimeni am zis sa intreb si aici inainte de a merge personal la RAR in orasul meu!

Intrebarea si situatia mea sta in felul urmator:
-Detin un certificat de mecanic auto (nivelul 2), fara a fi lucrat vreodata ca mecanic!
-Pe viitor vreau sa imi construiesc in orasul meu un garaj mai maricel, sa cumpar aparatura si sa ma apuc de reglat unghiul de fuga al rotilor (reglare directie), doar atat fara mecanica sau alte reparatii.
-In urma discutiilor cu anumite persoane, unii mi-au spus ca trebuie sa am angajat un inginer auto, altii mi-au spus ca pentru a mi se elibera certificatul de la RAR, trebuie sa fi lucrat 2 ani intr-un service si sa demonstrez prin revisal, altii spun ca atata timp cat am acea diploma la mana si ma ocup doar de reglarea directiei nu imi mai trebuie nimic!

Acum va intreb si pe dumneavoastra si rog sa raspunda doar cei ce stiu sigur despre ce vorbesc, nu sa isi dea cu parerea!

Pe site-ul rarom eu m-as incadra la
"A3. ACTIVITĂŢI DE REGLĂRI FUNCŢIONALE ALE VEHICULELOR RUTIERE"

5 răspunsuri:
| CarcotasulVesel a răspuns:

Incearca sa dai telefon la rar

sau sa gasesti un contabil care a mai inregistrat asa o firma si deci deja stie toate chichitele, iar fara contabil ORICUM nu faci nici o firma, deci oricum o sa ii dai bani, iar el o sa vrea sa te ajute si cu, chestii din astea (care nu sunt neaparat contabilitate) tocmai ca sa ia bani de la tine

| JohannesZu a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Detin deja o firma ÎI -întreprindere individuală unde imi fac singur actele si nu sunt obligat sa detin contabil! Oricum va multumesc pentru sfat!

| Demidol a răspuns:

De doua saptamani ajungai la ei si erai lamurit. Fata in fata se afla mai multe decat printr-un mail. Iar aici, slabe sanse sa stie cineva exact ce ai nevoie sa stii.

| JohannesZu a răspuns (pentru Demidol):

Motivul pentru care inca nu am ajuns e ca am lucrat numai schimbul 1 astea aproape 2 saptamani!

| Cronofag a răspuns:

Cu sursa de informații și banii necesari poți face firma.