| Ioana50608 a întrebat:

Buna ziua!
În urma cu 9 ani eu și soțul am divorțat. Avem împreună un copil.
Domiciliul copilului este stabilit la tata, custodia este comuna.
Divorțul a fost de comun acord eu am fost de acord ca copilul sa aibă domiciliu la tata.
Copilul acum are 14 ani, as vrea sa schimb domiciliu copilul la mine.
Va rog să-mi spuneți ce ar trebui sa fac de unde sa încep.
Vreau doar ca copilul sa fie cu mine sa putem sa ne mutam.
De atatia ani stau și platesc chirie lunar și mie foarte greu.
Am casa părintească unde as putea locui liniștită cu copii fără sa mai plătesc chirii și alte cheltuieli.
Fostul sot nu este de acord ca eu sa plec cu copilul din orașul respectiv.
Zice ca pot pleca unde vreau dar fără copil.
Specic faptul ca încă de când am divorțat copilul a locuit cu mine, doar domiciliul îl are la tara dar a locuit cu mine în toți acești ani.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa depui o cerere de judecata, la judecatoria de care apartine domiciliul tatalui, in care sa soliciti stabilirea domiciliului minorului la tine si obligarea tatalui la pensie de intretinere.
In cerere vei specifica faptul ca minorul a locuit tot timpul la tine si ve dovedi cu 2-3 martori si o ancheta sociala care sa stabileasca ca ai conditii bune de crestere si ingrijire a minorului, l-ai crescut si il cresti si ingrijesti si in prezent (la data anchetei).
Daca nu te descurci este bine sa angajezi un avocat.

| Ioana50608 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc frumos pentru sfat

| darrio2007 a răspuns:

Problema asta se poate rezolva doar prin tribunal.
Ia legatura cu un avocat.

| Violleta2022 a răspuns:

La judecatorie, deschizi actiune.

| ioana748 a răspuns:

In tribunal. Va fi ascultata si parerea minorului tinand cont ca a depasit 10 ani.
Cu siguranță veti obtine ce doriti.
Toate cele bune,

| Dragobeta a răspuns:

Incalcita treaba. Cum a locuit cu tine avand domiciliul la tata?
Pune intrebarea pe "Legislatie" ca sa o vada @Ioandelasal.
Insa ma tem ca va trebui sa-l actionezi pe tata in judecata, sa arati si sa dovedesti ca copilul a stat cu tine in tot acest timp.
Insa trebuie sa te gandesti si la binele copilului. Va avea o scoala buna acolo unde vrei sa te muti? Sau il vei obosi cu naveta.

| Ioana50608 explică (pentru Dragobeta):

Da are domiciliul la tata asta pentru ca nu mi-am dat seama ca semnând cerință lui de a avea copilul domiciliu la adresa lui este o treaba serioasa. Neam înțeles amândoi sa zic asa. Eram speriata zicându-mi ca dacă nu voi semna ca copilul sa rămâne la domiciliul lui mi-l poate lua pentru ca nu aveam un loc de munca și părinții alături care sa ma poată susține în asta(ambii decedați)
Am mers pe încredere și am semnat ca sunt de acord sa aibă domiciliul la el doar cu condiția de a locui cu mine. Apoi mi-am dat seama de greșeala făcută. Miam văzut de treaba și am rămas tăcută doar pentru ca copilul sa nu sufere și sa nu ajungă în postura de a alege între noi doi, fiindcă eram și sunt conștientă ca își iubește ambii părinți și nu trebuie sa sufere el pentru greșelile noastre.
Acum fiind mai mare și vad câte suporta din partea tatălui am zis sa încerc sa fac ceva, ma doare sufletul când vad câte jigniri și umilințe suporta doar pentru faptul ca nu ai mai accepta tatului toate condițiile pe care el i le impune. Având tatăl aproape am considerat ca este bine pentru el și chiar pot sa zic ca nu la afectat despărțirea noastră deloc.
Tatal ai aduce foarte multe jigniri și ai vorbește foarte urat.
Dacă vrem sa mergem undeva în vacanta chiar atunci îl ia și pleca cu el oriunde numa sa nu mergem noi? Raportul lor e tot mai rău se contrazic amândoi în ultimul timp aproape zilnic. Copilul a suportat mult și a tăcut mult timp acum cred ca a clacat încât a ajuns sa ai întoarcă vorba sa zic asa. Dacă ai cer sa se controleze îmi răspunde mereu... Mamaaa cat sa mai tac, cât sa mai suport? Și îl înțeleg perfect.