| 1231242 a întrebat:

Buna ziua!

Inspectorii ITM pot verifica contractele de munca incheiate sau ce contracte de munca incheie o firma, daca contin o clauza abuziva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca pot verifica, dar este necesar sa faci o sesizare, nu le verifica din oficiu.

| 1231242 explică (pentru Ioandelasal):

Pentru ca inspectorul a zis ca nu poate.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da, ITM-ul poate verifica in principiu absolut orice tine de munca.
Contractul colectiv (anumite societati, doar de la 10 angajati), Regulament intern, contractul individual etc
Totusi este nevoie de sesizare in scris pentru ca acestia sa intervina.
Depinde ce inseamna clauza abuziva, sunt companii care au clauze si clauze, unele au clauze de confidentialitate de exemplu, pe care alte societati din alte sectoare nu le au.