| andrei28743 a întrebat:

Intr-un contract de imprumut poate exista clauza ca in cazul in care se intarzie plata ratei lunare sa se aplice o penalizare de 5% din suma imprumutata pe zi?(si acest lucru sa nu fie o clauza abuziva totodata.)Am citit pe internet ca nu se mai poate cere dobanda din suma imprumutata, dar NU sunt sigur daca se refera la contractele de credit.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate exista o clauza privind penalitatea de intarziere dar 5% pe zi este foarte mult.
Si dobanda este diferita de penalitatea de intarziere, astfel ca pot exista ambele in contract.