| petrica1g a întrebat:

Bună ziua,
Mi-a fost suspendat permisul 90 de zile pentru depășirea vitezei în localitate, permisul este unul preschimbat în permis englezesc. Vreau să știu dacă sunt suspendat doar un România sau peste tot și de-asemenea după expirarea suspendării permisul îmi vine la adresa din Anglia sau trebuie ridicat din România?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 220. (1) Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate străină, împotriva caruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita sefului politiei rutiere pe raza careia a fost constatata fapta restituirea documentului, înainte de expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucratoare înainte de data parasirii teritoriului României.
  (2) În situaţia restituirii permisului de conducere potrivit alin. (1), seful politiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Politiei Române comunică sancţiunea aplicata autorităţii straine care a eliberat documentul."
Nu cunosc legislatia rutiera din Anglia, va trebui sa te interesezi acolo.