| Topală_Florin_1989 a întrebat:

Bună ziua!
Mi s-a suspendat permisul de conducere pentru 90 de zile din cauza vitezei.
Întrebarea este: Dacă susțin testarea pentru reducerea perioadei de suspendare și nu promovez examenul, pot dau din nou testarea?
Dacă da, de câte ori? Testările/testarea trebuie sa fie pana la expirarea dovezii dovezii sau nu?
M-ar ajuta foarte mult o trimitere la lege, ca nu am găsit...

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Testul se poate sustine o singura data. in primele 20 de zile ale perioadei de suspendare a dreptului de a conduce.
Daca nu reusesti la test vei efectua intraga perioada de 90 de zile.
Conform OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 104
  (1) La cererea titularului permisului de conducere, perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârşirea unor contravenţii se reduce cu o treime, de către şeful poliţiei rutiere a judeţului sau a municipiului Bucureşti pe raza căreia a fost săvârşită fapta ori de către şeful poliţiei rutiere din Inspectoratul General al Poliţiei Române, după caz, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
  a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
  b) a obţinut permisul de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei.
ART. 106
  Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susţine, la cerere, testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie prevăzut la art. 104 alin. (1) lit. a) până în a 20-a zi, inclusiv, a perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce."

| ValentinMihai78 a răspuns:

În loc să întrebi o astfel de tâmpenie, mai bine gândește-te în următoarele 90 de zile, cum să-ți calmezi furia la volan, aerele de șmecher și mare as al volanului și ai circula regulamentar!
Păcat că în România nu există o legislație rutieră ca în occident cu pedepse mult mai aspre, amenzi mari și obligativitatea de a merge la cursuri de conducere defensivă, dacă ai abateri rutiere!
O tâmpenie mai mare nu există decât acest test de suspendare a pedepsei!
Acum am aflat și eu de ce toți nebunii care se cred pilot de curse nu au teamă de poliție că îi prind!

| Topală_Florin_1989 explică (pentru ValentinMihai78):

Propun sa-ți vezi de treaba ta pentru ca nu cunoști contextul și nu se cade să-ți dai cu părerea.

| suntserios a răspuns (pentru Topală_Florin_1989):

De ce exista mereu un context pentru toti care incalca legea?

Ma rog. Poti da examenul o singura da.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Topală_Florin_1989):

Nu văd de treaba mea și "se cade să îmi dau cu părerea", căci voi, șmecherii, faceți cele mai multe accidente rutiere mortale, voi circulați cu 100 de km/h, cel puțin prin localități, voi omorâți oamenii pe trecerile de pietoni! Voi meritați soarta tovarășului Nicolae Ceaușescu, atunci când omorâți oamenii nevinovați: puși la zid și executați!
Strada nu este o junglă!
Să dea Domnul să stai 90 de zile fără carnet!