| gambit85 a întrebat:

Buna ziua, o mica speta... Acum o luna de zile am avut un conflict pe un server de discord cu un individ, mi-a vorbit foarte urat apoi mi-a trimis mesaj in privat pentru a continua conflictul ( aflasem ulterior cine este acel individ deoarece facuse un obicei din comportamente de genul ) si i-am spus fara sa am vreo intentie in acest sens sa isi ceara scuze ca m-a injurat sau imi voi face multiple conturi cu numele si poza lui, raspunsul lui fiind unul pe care nu il pot reproduce aici. I-am spus sa inceteze, fiindca ii pot face plangere, avand in vedere ca stiam exact despre cine e vorba. Problema e ca la scurt timp m-a abordat din nou si m-a amenintat ca imi va face plangere pentru santaj si ca voi primi o citatie pe x data care a trecut de mult timp. Nefacand rau nimanui niciodata, neavand vreo tangenta cu subiecte de genul acesta si aruncand un ochi pe continutul infractiunii de santaj care prevede inchisoarea de la 1 la 5 ani m-am speriat putin, trebuie sa recunosc. Stiu ca pare banal, dar m-a afectat foarte mult. As aprecia daca cineva mi-ar putea spune daca chiar am comis o astfel de fapta.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa-ti faca plangere penala, nu va rezolva nimic, fapta de santaj nu exista.
Din ce-ai scris aici rezulta ca tu doar l-ai atentionat sa inceteze, altfel vei lua masuri care nu-i vor conveni.
De altfel, daca ti-ar face plangere penala, vei putea sa-i fgaci si tu, pentru infractiunea de inducerea in eroare a organelor judiciare, art.268 Cod penal.

| UserRo10 a răspuns:

Stai calm ca nu se intampla nimic. Poti sa-l denunti pentru hartuire si poti deschide proces in instanta pe civil

| Sekim a răspuns:

Definitie santaj - Infracțiune care constă în fapta de a constrânge o persoană, prin violență sau prin amenințare, să dea, să facă, să nu facă ori să sufere ceva, cu scopul de a dobândi un folos pentru sine ori pentru altul. Nu exista santaj daca tu sau altcineva nu beneficiati dupa urma faptei cu care l ai amenintat. Pe langa asta, tu chiar crezi ca un om de pe discord va depune plangere impotriva ta? Sa fim seriosi.

| VelicanEmilia a răspuns:

D'apai stai lin, in mediul online amenintarile astea is la ordinea zilei? mie mi se pare pueril sa ameninti pe cineva cu "plângere" mai ales ca politia romana o cam doare-n partea dorsala de certurile astea din mediul virtual.
Uita-te la "Justitiarul din Berceni" care ii prinde p'aia care fac avansuri la minore si ce rezolva? Il urmaresc p'ala, il prind, suna la politie, vin aia, il salta pe respectivul "violator, molestator, pedofil", da ala cica cu subsemnatul acolo si dupa pleaca acasa linistit. Calmeaza-te ca amenintari d'astea a primit oricine. Trebuia sa-l injuri si tu mai tare sa vezi daca chiar are sange-n instalatie sa-ti faca "plangere penala"