| Legsilativ a întrebat:

Pentru cesionarea unor parti sociale ce pasi ar trebui urmati in etapa I si II.
1.Cum ar trebui redactate Hotărârea adunării generale a asociaţilor/ decizia asociatului unic(un model daca se poate) in etapa I-Hotararea AGA reprezinta(=)un act modificator al actului constitutiv?
2.Etapa a doua se realizeaza dupa ce au fost publicata Htararea AGA? Un model de contract de cesiune,iar in actul constitutiv actualizat se modifica doar numele asociatilor?(daca se poate modifica de la aceasta mentiune obiectul de activitate, fara sa schimb codul CAEN ulterior, dupa cesionare).
Rog o indrumare detaliata din partea unui specialist.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca acum esti asociat UNIC, atunci nu se face hotarare AGA (Adunarea Generala a Asociatilor) happy
Mergeti simplu la Registrul Comertului si depui un ACT ADITIONAL la Statutul firmei (in care precizezi cate parti sociale- si cui cedezi, ce se mai modifica din Statutul actual, inclusiv asociatii, sediu social, codurile CAEN etc. etc.).
Este posibil sa ti sa ceara o declaratie notariala ca doresti cesionarea, cui-, si in ce conitii.
Dupa depunere si publicare in MO depui (daca este cazul) un exemplar si la finante.