| 1967ADY a întrebat:

Buna ziua.Pentru un salariu net de 3400 lei legal, cat la suta din salariu este avansul si cat la suta din salariu este lichidarea? Mentionez ca sunt si doua propriri pe salariu si proprire este de 50% din salariu.Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de fiecare angajator, cum a negociat cu sindicatul sau salariatii.
De altfel cum se imparte salariul intre avans si lichidare este prevazut in contractul colectiv de munca aplicabil si/sau in contractul individual de munca.
Asa fiind, daca nu este prevazut in CCM sau CIM, intreaba la compartimentul de resurse umane sau cel de salarizare de la angajator.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde. Eu am lucrat la o firma unde luam salariul din doua jumatati egale.

| ioana748 a răspuns:

Nu exista o regula. Majoritatea dau jumatate din salariu avans si jumatate lichidare.
Dar poti afla de la colegi cum se procedează in firma respectiva.

| sweetys a răspuns:

Depinde de la angajator la angajator. Te poti uita pe contractul de munca.