| LaviniaGL a întrebat:

Buna ziua! Perioada de probă se plătește? Am lucrat la o terasă și cand m-am dus prima data m- au chemat de la ora 18 timp de 4 zile(28, 39,30, 31 iulie) apoi am avut 2 zile libere si mi-am inceput ture întregi lucrand 2 cu 2. In contract scrie ca mi-am inceput activitatea de pe 4 iulie, iar ieri cand am vorbit pentru salariu mi-a spus ca dupa data de 4 iulie, urmatoarele 7 au fost tot de proba si ca nu mi le va plati.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ce munceti trebuie sa ti se plateasca, inclusiv perioada de proba.
Asa spune Codul muncii si daca angajatorul nu se conformeaza, duoa ce ai incercat o rezolvare amiabila, il poti reclama la ITM si apoi, daca tot nu se rezolva, il poti da in judecata.