| Alexand3ru1 a întrebat:

Buna ziua!
Provin din neam de sasi....adica bunicul meu are legaturi sasesti mai exact.Am dreptul la cetatenie germana din moment ce is nepot,cum pot aplica, de ce acte am nevoie?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Doar daca ambi parinti sunt de nationalitate germana atunci primesti in doi ani de zile cetatenie,daca unul dintre parinti e cetatean german atunci primesti pe loc, de exemplu eu, tatal meu e de nationalitate germana dar are cetatenie romana iar mama e de nationalitate, cetatenie romana, in cazul meu sunt tratat ca orice Ausländer, adica 8 ani de lucru continu fara a fi avut somaj, ajutor social in acest timp si da a cunoaste deutsche sprahe sehr gut ar fi si culmea in 8 ani sa nu o inveti, si da se un test din istoria germaniei plus un test de limba nivel b1, si da cetatenia nu e permanenta oricand poti ramane fara ia, desi tu ca ai avut bunic e egal cu zero, daca pentru mine daca am tata german

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cetatenie germană obtii prin casatoria cu o nemțoaică

| johnnny123 a răspuns:

Faptul că bunicul tău "are legături" săsești nu înseamnă absolut nimic. Dacă nu ai cel puțin un părinte cetățean german nu poți primi cetățenie germană ca descendent.

| Alexand3ru1 explică (pentru johnnny123):

Ok.
Mersi.
Dat totusi sasi au fost chinuiti de catre nemti,

| alina2k18 a răspuns:

Neah, nu te ajuta cu nimic ca are bunicu niste legaturi sasesti laughing
E simplu, te duci in Germania, locuiesti si muncesti vreo minim 8 ani cu contract de munca pe perioada nedeterminata, inveti limba la perfectie, cumperi si o casa si dupa aplici pentru cetateniewinking vezi ca se da si un testwinking
Plus sa ai si cazieru curat laughing

| RAY a răspuns (pentru alina2k18):

Ai dreptate asa e alina

| francut a răspuns:

Daca poti dovedi cu acte ca bunicul este de etnie germana (sas), stiu ca ai niste posibilitati. Nu cunosc procedurile dar am cunostinte care au primit cetatenia doar avand actele doveditoare. Mai bine intreaba la ambasada sau la un consulat.

| Alexand3ru1 explică (pentru francut):

Multumesc de raspuns.

| ShnitzelCuCeapa a răspuns:

Nu ai drepul...de fapt nu ai drepturi..deloc.