| Simonaaapixx a întrebat:

Buna ziua! Recent mi-a prins pisica buletinul si i-a facut niste gauri cu dinții într-un colt. il mai pot folosi sa ies din țară sau trebuie schimbat?

2 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Eu nu as risca sa plec din tara binemerci, si cand vreau sa ma intorc sa ma aresteze ca nu am act valabil

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Daca pisica ti-a compostat cardul de identitate (adica buletinul din plastic) cel mai bine ca sa nu ai probleme prin vama sau aeroport, etc. este sa al schimbi - de ce iti spun asta - cardul de identitate are si cateva caractere secrete pentru scanare ca sa se poata sti daca e fals sau nu - in afara de datele personale din card, CNP-ul, cele 2 randuri de coduri litere cifre de jos din card, daca o sa te uiti cu lupa la card pe el apar si niste linii curbate si pe langa zona pozei color dar si unde este poza alb-negru cat si pe card in alte zone - la scanare daca cardul este curat si nu este deteriorat cei in masura sa spuna ca e fals sau nu pot determina daca cardul este ok sau nu. Deci deteriorarea prin gauri, sau mazgalirea cu markere, sau anumite substante care topesc plasticul cum e Tinerul sau Acetona, etc., sau alte substante care in contac cu plasticul al matuieste - acestea duc la impsibilitatea verificarii corecte a buletinului de persoanele competente si indreptatile prin lege sa o faca. Un vames sa zicem daca i se pare suspect acel buletin cu gauri nu te lasa sa treci si te intoarce inapoi, deci schimbarea e solutia cea maii optima. Problema este ca schimbarea dureaza ceva timp si e bine sa te interesezi dinainte ce acte trebuie sa prezinti si ca copii xeroz si ca original sa ai la tine si ce taxa platesti si unde - apoi e doar o chestie de timp ca programare cand iti spun aia sa vii sa ridici noul buletin.