| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Se poate reînnoi un pașaport expirat fără prezenta persoanei ce îl deține? Mulțumesc.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, avand in vedere ca este necesar sa faca fotografia pentru pasaport si nu poate face altei persoane, chiar daca ar avea procura. De asemenea infatisarea iti poate fi schimbata fata de fotografia din pasaportul anterior.

| darrio2007 a răspuns:

Nu.

| Simpatic a răspuns:

Pai gandeste logic, tu ai reinoi pasaportul unei persoane care poate e decedata? poate e decedata pentru ca nu a aparut in fata ta, deci exista si aceasta presupunere.

| mirakonto a răspuns (pentru Simpatic):

Se poate face cu o procura?

| mirakonto a răspuns (pentru Simpatic):

Se poate cu o procura de imputernicire?

| suntserios a răspuns (pentru mirakonto):

Repet. Iti face tie poza si iti ia amprentele cu imputernicire cu tot?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca nu.
Cum ar putea sa ii faca poze si sa ii ia amprentele daca persoana nu e acolo?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cine se ocupă de eînnoirea pașaportului, poate? Pe ce se bazează fără prezența persoanei? Pe o poveste despre acea persoană?