| Violeta67 a întrebat:

Buna ziua. Sotul meu are 12 clase facute la seral. Cum pot fi considerate ca nivel de studii? Se pot considera studii medii chiar daca nu a facut si clasa a 13 -a? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

Studii medii se considera doar daca finalizeaza si clasa a 13-a la seral (cu sau fara diploma de bac). Sotul dvoastra se incadreaza la studii minime (10 clase terminate).

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-a terminat liceul nu se poate considera ca are studii medii.
Poate fi incadrat doar ca a terminat prima treapta a liceului, respectiv 10 clase.
Si de ce nu mai face si clasa a XIII-a? O poate face si la frecventa redusa, daca nu o poate face la seral.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate fii considerat "liceu neterminat", fiindca mai are de facut 1 an la seral si apoi sa dea BAC-ul, ca sa completeze liceul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu a făcut și clasa a 13 la seral, se consideră că nu are liceul terminat.

| Violeta67 explică (pentru sadrian46):

Si totusi unde poate fi incadrat la studii? Multumesc.

| sadrian46 a răspuns (pentru Violeta67):

Această așa zisă încadrare trebuie să aibă o destinație specifică.
Astfel, 13 clase de liceu seral plus examenul de bacalaureat se cosnideră liceu terminat, și poți să dai examen sau să te înscrii la o facultate, dacă nu se cere examen de admitere.
13 clase de liceu seral fără bacalaureat îți acordă acces la anumite școli post liceale, care nu solicită neapărat să ai bacalaureatul luat, căci se consideră liceu terminat cu bacalaureat lipsă.
Dar 12 clase de liceu seral, nu îți acordă nici un privilegiu din acest punct de vedere, nu se încadrează nicăieri, sunt doar studii de liceu neterminate. Cu alte cuvinte, nu le ia nimeni în considerare ca având studii.