| Piupiupiupiu a întrebat:

Buna ziua sunt Alex am 19 ani si as vrea sa ma angajez ca sofer pe Ratb.
Cui trebuie sa ma adresez pentru a ma angaja?
ce acte imi trebuie?

DAU FUNDAAAAAAAAA

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu spui exact banuiesc ca vrei sa te angajezi ca sofer de autobuz sau microbuz. La varsta ta nu se poate, n-ai permisul de categoria necesara si nu-l poti obtine la 19 ani.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, pentru atobuz trebuie sa ai categoria D, care se poate obtine dee la 24 ani iar la microbuz categoria D1, care se poate obtine de la 21 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te adresezi nimanui pentru ca abia la 24 ani poti obtine categoria D care iti permite sa conduci un autobuz.