| andrutik a întrebat:

sunt cetatean roman lucrez in Cehia cu contract de munca legal, sunt insarcinata in 6 luni si as vrea sa stiu daca nasc in Cehia pot benefici de indemnizatie pentru copil si ce conditii sunt adica in sensul ca unul din parinti sa stea sa lucreze la firma pentru a lua indemnizatie sau pot merge ambii parintii in Romania si primesc acasa indemnizatia? Va multumesc!

1 răspuns:
| foxsilver a răspuns:

Cred poti primi indemnizatie pentru copil,dar si pentru tine, chiar in Cehia, daca ai acte de rezidenta.
Am sa ma interesez(pentru ca tot in Cehia sunt si eu), si daca aflu ceva, voi reveni cu informatii.