| anonim_4396 a întrebat:

M-am angajat anul trecut in iunie si sunt insarcinata intrebarea mea este : trebuie sa ai un an lucrat pana in momentul cand nasti asta incluzand si medicalele, de ex eu sunt insarcinata in 5 luni am avut concediu medical toata luna decembrie si acum vreau sa ma bag in cocediu medical sarcina anul de munca eu il fac in iunie si nasc in iunie teotetic am un an si o luna de cand sunt angajata la aceasta firma, din care decembrie medical si inca vreo 2 luni, primesc indemnizatia daca am anul lucrat pana in momentul cand nasc cu tot cu medicale? am intreebat pe patroana si a spus ca trebuie sa am un an cu tot cu medicale adica nu conteaza ca eu am stat "n" luni in medical daca pana nasc implinesc anul.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu conteaza cat ai stat in medical, conteaza sa fii angajata cu carte de munca 12 luni si sa nu fi fost in concediu fara plata in aceste 12 luni.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu conteaza concediul medical, trebuie sa sa ai 12 minim 12 luni vechime(concediul medical se considera tot vechime).

| ary a răspuns:

Depinde de nenea Boc, pana in iunie se pot schimba multe.

| coridrag a răspuns:

Da, si eu tot asa stiu, mai ales ca si o prietena de-a mea, de cand a fost insarcinata in luna a5a si-a luat numai medicale pentru ca se simtea foarte rau si nu a fost nici o pb, a luat indemnizatia pentru copil in cei 2 ani, totul a fost normal. Deci da, astea 12 luni anterioare nasterii cuprind inclusiv concediile medicale, pentru ca oricum, in timpul concediilor, angajatorul tot isi plateste contributiile si impoziteler catre stat, asta implica de fapt salariatii cu carte de munca. Iti doresc multa sanatate tie si copilului, o nastere cat mai usoara si reinsanatosire imediatahappy Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nasc in iulie
imi cer sz dar sunt foarte grabita

| andutzu_3175 a răspuns:

Trebuie sa ai 12 luni in cap lucrate(asta include si concediile medicale) in momentul cand se naste copilul