| Corinna97 a întrebat:

Sunt in situatia următoare, lucrez de la data de 5 Iulie 2019, în prezent sunt însărcinată în 14 săptămâni. Stiu ca trebuie sa ai minim 12 luni lucrate in ultimii 2 ani anteriori nașterii copilului. Data estimativa a nasterii ar fi 27 Iulie, dar fiind sarcina gemelara sunt sanse mari sa fie înainte de această dată, gemenii se nasc prematur. Daca eu totusi depășesc 5 Iulie, împlinesc anul lucrat, dar in acest an includ si concediile medicale (mi s-a recomandat sa fac repaus de la 20 săptămâni cât mai mult posibil, fiind sarcina cu risc, o sa incerc sa vin la muncă cât mai mult posibil, dar nici sa risc.), pot sa iau indemnizație? Sau trebuie sa am anul lucrat in întregime fara concedii medicale? Vreau doar răspunsuri concrete si de la persoane care au fost in situatia mea. Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului, in cele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului, intra si alte perioade asimilate, printre care si concediile medicale, conform art.2, alin.(5) din OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
c)au beneficiat de concedii şi de indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare;
d)au beneficiat de concedii medicale şi de indemnizaţii pentru prevenirea îmbolnăvirilor şi recuperarea capacităţii de muncă, exclusiv pentru situaţiile rezultate ca urmare a unor accidente de muncă sau boli profesionale, în baza Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale, republicată;"