| Marrianna a întrebat:

Sunt insarcinata in saptamana 30-a. Dupa cat timp de sarcina, angajata poate intra in prenatal? Pentru ca eu inca mai lucrez. Multumesc frumos!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.24.(1)Concediul pentru sarcinã se acordã pe o perioadã de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lãuzie pe o perioadã de 63 de zile dupã naştere.
(2) Concediile pentru sarcinã şi lãuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimã obligatorie a concediului de lãuzie sã fie de 42 de zile calendaristice.
(3) Persoanele cu handicap asigurate beneficiazã, la cerere, de concediu pentru sarcinã, începând cu luna a 6-a de sarcinã."
Fata de aceasta prevedere se poate intra in concediu prenatal cu 84 de zile inainte de nastere. Avand in vedere ca perioada de sarcina este de cca 40 de saptamani poti intra de pe acum in concediul prenatal.