| Radu1991 a întrebat:

Buna ziua TPU. Am urmatoarea problema, mi au expirat categoriile de pe permisul auto rescpectiv CE si doresc sa aflu daca a mai fost cineva in situatia mea cum a procedat cu reinnoirea permisului. Mentionez ca locuiesc in Timisoara dar permisul l am obtinut in Severin pe cand locuiam acolo. Se poate face ceva si aici sau trebuie sa merg unde am resedinta din buletin? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inteleg ca ai domiciliul in jud.Mehedinti si acum ai resedinta (flotant) in Timisoara. Nu ti-a expirat nici o categorie, acestea nu expira dupa ce le-ai obtinut, precis ti-a expirat valabilitatea administrativa a permisului de conducere pentru categoria CE (au trecut 5 ani de la emitere) si acesta trebuie preschimbat.
Preschimbarea permisului de conducere o poti obtine atat in Timisoara, cat si in Drobeta-Turnu Severin. Detalii privind procedura si actele poti vedea si aici:
https://e-juridic.manager.ro/......25015.html