| Shavoo a întrebat:

Buna ziua TPU! As vrea sa stiu cat m-ar costa si cat dureaza succesiunea unui apartament cu 3 camere. Suntem 3 mostenitori, adica eu mama si sora si trebuie sa facem succesiunea dupa tatal meu. Am inteles de la cineva ca in primele 6 luni succesiunea ar fi gratuita. Este adevarat? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca aveti actele necesare se poate face in cca 2 saptamani.
Procedura succesorala nu este gratuita, indiferent in ce termen se face, se plateste onorariul notarului, TVA la acesta si tariful de inscriere in CF.
Costul este in functie de valoarea apartamentului. Unul dintre voi sa mearga la un notar public de la ultimul domiciliu al defunctului si o sa afle costul, actele de care este nevoie si notarul o sa fixeze termenul pentru dezbaterea succesiunii.
Daca succesiunea se face in 2 ani de la deces atunci nu se plateste impozitul pe mostenire.

1 răspuns: