| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari legate de o succesiune, daca se poate.
Tatal meu a murit acum 5 luni de zile, iar maine trebuie sa ma prezint la notar pentru stabilirea cotelor parte.
Eu si mama mea eram despartiti de el, iar el si-a facut o alta familie, (O sotie si o fiica). Iar eu sunt fiu din alta casnicie, dar am aceleasi drepturi.
Suntem trei mostenitori legali. 2 copii si sotia.
Am inteles cum este treaba cu imparteala si cat ii revine fiecaruia. Cum sta treaba cu casatoria si inaintea casatoriei. Si cat primeste sotia.
Succesiunea cu siguranta o sa mai dureze pana la data in care o sa fim fiecare declarati ca mostenitori exclusivi.
Casa este cumparata inaintea casatoriei cu sotia, iar asta inseamna ca, ea are doar 25% din casa, iar copiii jumatate din ce ramane. 37.5%.
Acum, noi ne-am inteles de comun sa vindem casa si sa impartim banii pe cotele respective. (Chiar daca ea a instrainat cam toate bunirile de le avea defunctul) Asta nu mai conteaza acum. Conteaza doar sa-mi primesc dreptul meu.

Dar am o intreabare :
Eu vreau sa cer dreptul de a lua masina pana cand se incheie succesiunea, deoarece cat timp ea se poate folosi de casa si de teren, iar masina o tine parcata (Neavand permis).
I-am cerut odata masina, dar a zis ca este stricata si nu stiu ce. Dar stiu foarte sigur ca nu vrea sa mi-o ofere pana la incheiere. Si m-am gandit sa chem un mecanic si sa o repar, fara sa mai poata zice ca e "Stricata".
As vrea sa o pot folosi, cum face si ea de asemenea.
Credeti ca o pot folosi legal pana se completeaza succesiunea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti lua fortat masina pana nu se face procedura succesorala si iti este atribuita prin certificatul de mostenitor sau, daca se stabilesc doar cotele legale, pana nu platesti celorlalti cotele lor, avand in vedere ca tu esti minoritar fata de ceilalti mostenitori.
O poti folosi si inainte doar daca ceilalti mostenitori sunt de acord cu aceasta.