| georgica_7264 a întrebat:

Buna ziua TPU. Deranjez si eu cu cateva intrebari.

1. La inregistrarea buletinului unui copil de 14 ani, una dintre cerinte e certificatul de casatorie sau acte divort samd.... Ce se intampla cand nu exista certificat de casatorie, intrucat parintii nu au efectuat unul si relatia a fost una de " concubinaj temporar " cu alte cuvinte.). Deci daca in integistrare se cere, si nu se detine. ce se face?.

2. Se poate avea 2 certificate de nastere originale diferite? ( Sotia mea are un copil din trecut cu alt barbat si la certificatul de nastere al copilului in dreptul tatalui apare liniuta ( tatal fiind in alta tara atunci ), iar, acum aflu ca tatal detine si el un certificat de nastere, unul in care e trecut si el, iar copilul pe acest certificat avand alt nume ( de familie ).

3. Avand in vedere probema de la punctul doi, tatal cere o procura de la mama ca baiatul sa fie luat cu el in alta tara ( UE ). Intreb. Este necesar daca are buletinul (are 14 ani), sa aiba pasaport Copilul? Stiu ca pasaport ar fi obligatoriu pana la 14 ani neimpliniti ( fara buletin ).

4. Se poate face urgentarea buletinului? Am auzit intamplator, daca da, costa ceva in plus? Adica stiu ca buletinul ar iesi in 30 de zile, dar, daca nevoia implica o urgentare, se poate face printr o plata contra cost o urgentare a buletinului?

Va multumesc TPU anticipat.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.In cazul expus nu se trece nimic pe cererea pentru CI (nu este inregistrare).
2.Nu se poate sa aiba 2 certificate de nastere, primul trebuia anulat dupa eliberarea celui de-al doilea.
3.Nu este vorba de procura ci de o declaratie notariala a mamei prin care isi da acordul ca minorul sa plece in strainatate si indica ca insotitor major pe tatal minorului.
Si minorul poate calatori cu cartea de identitate in tarile din UE si alte cateva tari europene, pasaportul este necesar pentru celelalte tari.
4.Cartea de identitate se obtine in cca o saptamana, maximum 10 zile si nu se poate face urgentare.
De exemplu eu am obtinut CI, la preschimbarea din cauza schimbarii domiciliului, in fix o saptamana.