| Blazex a întrebat:

Bună ziua tuturor.
Cum este legea acum pentru că a fost vorba că permisul poti să il iei la 17 ani sau încă nu este aprobată sau când va fi aprobată aceasta lege?

Răspuns Câştigător
| thunder11 a răspuns:

Inca nu este aprobată, permisul se ia tot de la 18 ani dar poti sa incepi orele de condus de la 17 ani si 8 luni

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de categoria pe care vrei s-o obtii, 3 categorii (AM, A1 si B1) se pot obtine si de la 16 ani.
Daca este vorba de categoria B aceasta se poate obtine doar dupa 18 ani, nu s-a redus perioada la 17 ani, au fost doar discutii in acest sens.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru catg B permisul se ia la 18 ani. Nu a fost nimic concret cu 17 ani că sa se voteze și aprobe.