| Adrianmihoc a întrebat:

un bun prieten (minor având 17 ani) a condus pe o distanță de 40-50 m o masina pe un drum comunal(neasfaltat)și a fost prins de poliție.(a fost testat dacă este băut și a ieșit 0) Care este pedeapsa pe care o poate lua?
Cum poate proceda in privința asta?
Poate sa dea de permis la 18 ani?
Mulțumesc...

36 răspunsuri:
| Adrianmihoc explică (pentru CodrutElian1990):

Se poate ajunge la 6-12 luni cu suspendare, ținând cont ca nu a fost nicio victima și nici riscul de a face accident?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Adrianmihoc):

Conducera fara permis se pedepseste cu inchisoare de la 1-5 ani. Deci nu este alta pedeapsa, decat inchisoarea. Pentru minori pedeapsa se reduce la jumatate, adica 6 luni la 2, 5 ani.
Daca ar avea loc si un accident, au loc doua infractiuni (concurs de infractiuni) si se aplica pedeapsa mai mare, plus un spor pana la jumatate din minimul celeilalte.

| Adrianmihoc explică (pentru CodrutElian1990):

Ce îmi sfătuiești ca trebuie făcut, ca sa scape cât mai ușor de asta?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Drumurile sunt publice, daca pe ele circula oameni, masini atelaje, chiar daca sunt pe camp. Nu conteaza ca e drum asfaltat sau neasfaltat, ca e drum comunal sau european.
Conform Codului penal minorii care au peste 16 ani raspund penal pentru faptele lor.
Nu conteaza ca ai mer 40-50 de m sau 1000. Punerea in miscare a unui autovehicul inseamna conducere si necesita permis de conducere pe drumurile publice.
Pedeapsa pentru conducerea fara permis a unui autovehicul se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani. De regula, daca nu sunt consecinte, se da cu suspendare.
Pentru minori pedeapsa este la jumatate, deci intre 6 luni si 2, 5 ani.
Nu, nu o sa poata da de permis la 18 ani. In asemenea cazuri interdictia este de cel putin un an de la data ultimei zile de pedeapsa (chiar daca este cu suspendare). Judecatorul, la cererea procurorului poate sa mareasca interdictia.
In asemenea cazuri, recunoasterea si cainta poate duce ca pedeapsa sa fie mai mica.
El fiind minor, obligatoriu trebuie sa aiba un avocat.

| Adrianmihoc explică (pentru CodrutElian1990):

Ce ne sfătuiești din experiența pe care o ai?
Sa scape cât mai ușor posibil bineînțeles

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Adrianmihoc):

Un avocat va poate ajuta cel mai mult.