| cosminX a întrebat:

Am un prieten care a fost "complice" la 3 furturi auto cand a fost minor. A si condus pe drum public fara permis. 3 dosare penale si in cazier, furt calificat. Mai poate da de permis?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca toate infractiunile au fost comise in perioada cat a fost minor atunci poate sustine examinarea pentru obtinerea permisului de conducere.
Condamnarile de pe timpul minoritatii se radiaza din cazierul judiciar dupa ce devine major si poate obtine permisul daca au trecut 6 luni de la executarea condamnarii pentru conducerea fara permis.

| cosminX explică (pentru Ioandelasal):

Pai abia dupa 8 luni l-au prins.

| Ioandelasal a răspuns (pentru cosminX):

N-are importanta cand l-au prins ci cand a savarsit infractiunile si cand a expirat pedeapsa, daca a fost condamnat.

| Ronnix a răspuns:

Nu, nu mai poate.

| oprescudorin11 a răspuns:

Stiu ca se poate lua in orice tara din UE.Aia nu-ti fac cazierul. Sau unele din tari.

| WarriorCat a răspuns:

Da.

| VictorVictoras a răspuns:

Poate, dar dupa 5 ani de la acele activitati infractionale, faptele se prescriu si nu mai apare cu cazier! Am un prieten care a facut fapte asemanatoare a stat plecat din tara 5, 6 ani si cand a venit a scapat!