| biancasimonaa a întrebat:

Vreau sa imi fac o afacere. Rog seriozitate in raspunsuri. Ma gandeam sa deschid un cont de Facebook in care sa vand haine pe care le iau de pe site-uri straine. Intrebarea mea este: Am nevoie de vreun fel de autorizatie? Trebuie sa am acordul oficial al cuiva?

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Ca sa nu ai probleme cu legea, te poti face persoana fizica autorizata (mergi la primarie si intebi ce hartoage sa completezi, impreuna cu BI) si astfel iti poti face o pagina de facebook, nu musai profil de facebook. Iti faci reclama pe forumuri, pe diverse site-uri de anunturi de promovari, anunturi la alte pagini de facebook, pentru a creste in nr de like-uri pentru a intra in topuri e sa faci si concursuri cat si la inceput cu un produs mai ieftin (sa tii se dea like la pagina, sa aduca mai multi prieteni prin taguri pentru a da like si comentarii la produse) si numai prin asta vazand lumea se vor interesa si de produsele tale spre vanzare cat si comenzi vei avea. Cam asta ar fi.

Succes!

| Brotacelul a răspuns:

Daca vrei sa comercializezi produse iti recomand sa-ti creezi un site - ca si platforma o varianta ar fi www.ucoz.ro deoarece este destul de usor de folosit.
Daca vrei ca totul sa fie legal, da, ai nevoie sa fii inregistrata ca PFA sau PJ, altfel se cam cheama evaziune fiscala :)