| gggeooorgiana2003 a întrebat:

Bunaaa.
As dori sa stiu dacă ma duc la școala de agenti Câmpina, pot deveni polițist local?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa Violleta2022! Ca in majoritatea cazurilor da raspunsuri nedocumentate. Nu trebuie sa ai scoala de politie. Acolo daca te duci faci un contract cu politia pe cativa ani si daca nu-l respecti platesti. Dupa ce ai terminat contractul poti sa mergi la politia locala, dar conditiile pentru admitere in politia locala sunt cateva si sunt generale (nu de specialitate):
liceul cu Bacalaureat;
sanatate (vizita medicala) buna;
recomandare de ultimul loc de munca sau media de minim 8 la comportare (daca n-ai lucrat);
posesor permis;
cazier curat;
test psihologic.
Pregatirea se face prin curs astfel: "Pregătirea profesională a poliţiştilor locali se asigură în conformitate cu dispoziţiile Legii nr.155/2010, care se realizează prin două forme principale:

Programe de formare iniţială organizate într-o instituţie de învăţământ din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor
Instruirea fiecărui schimb care se execută zilnic înainte de intrarea în serviciu.
Instruirea zilnică se desfăşoară cu fiecare schimb în parte, cu pâna la 30 minute înainte de intrarea în serviciu de către factorii cu funcţii de control (şef birou, şef serviciu, director executiv)".
Deci curs de scurta durata nu scoala de politie.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de media cu care termini, ca de acolo incep repartitiile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Polițistul local e un angajat al primăriei, nu ai nevoie de școală neapărat.

| Strepix a răspuns:

Campina și Cluj sunt scoli pentru agenți de poliție ai Ministerului Afacerilor Interne. Polițistul local nu este polițist național, e doar un angajat al primăriei. Întreabă mai multe detalii la primărie, eventual poți face facultate de poliție locală dar nu te va da direct pe post după terminarea ei, ci va trebui sa aștepți un concurs din partea primăriei.

| Mitzupitzu a răspuns:

Nu merita deranjul. Cred ca daca cunosti pe cine trebuie la Primarie te angajeaza si cu 10 clase. Ti se par comunitarii niste doxe?