| atlaspsp2 a întrebat:

Bunaziua pe data de 25 iunie 2015 dimineata ma plimbam pe o strada in Constanta, trecand o masina de politie de la sectia nr 1 Constanta cu un politist si un jandarm m-au luat in masina ducandu-ma la sectie,unde am asteptat pe un scaun,dupa un timp m-au dus la Camera Criminalistica unde mi s-au facut poze si luat amprente si m-au obligat sa semnez o fisa daca nu ma bateau,pe care scria FISA DE URMARIRE IMAGOLOGIKA si o alta pe care scria SUSPECT FURT,l-am intrebat pe cel care mi-a facut acestea si vorbindu-mi urat a zis ca e dupa cum m-am inteles cu politistii din masina care m-a ridicat de pe strada dupa care vorbind urat m-a lasat sa plec murdar pe maini de tus, mentionez ca nu am avut niciodata de-a face cu asa ceva cu orice fel de furturi, mi-e foarte frica data viitoare cand ma vad ma vor aresta pe strada sau inscena vreun furt Cu o zi in urma m-au mai oprit 2 politisti luandu-mi datele mi-au zis ca nu figurez nu stiu unde si cu inca cateva luni in urma am fost batut in parc si luat cu catuse la maini si m-au dus la sectia 2 Constanta unde m-au pus sa semnez o amenda,nu aveam bani pentru certificat medico-legal asa ca mi-am facut poze la lovituri, probabil cred ca au facut asta si altor oameni nevinovati., eu momentan nu am un domiciliu stabil..nustiu ce au cu mine, vreau doar sa fiu lasat in pace sa muncesc si sa traiesc! VA ROG AM NEVOIE URGENT DE AJUTOR CRED CA IMI VOR INSCENA CEVA PENTRU A MA DUCE LA INCHISOARE! CE AS PUTEA SA FAC IN CAZUL ASTA?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face reclamatie la seful politiei.
Daca ai dovezi poti si sa faci plangere penala pentru purtare abuziva, conform Codului penal, citez:
"ART.296. Purtarea abuzivă
  (1) Întrebuinţarea de expresii jignitoare faţă de o persoană de către cel aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
  (2) Ameninţarea ori lovirea sau alte violenţe săvârşite în condiţiile alin. (1) se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite speciale se majorează cu o treime."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai un domiciuliu stabil? adica stai pe strazi si totusi ai acces la net sau care e treaba?

Tu ori omiti sa spui anumite chestii ori chiar crezi intro teorie din asta conspirationista cum ca vor sa te bage la parnaie.