| Girly97 a întrebat:

Bunica mea a primit gradul 3 de handicap (mediu) datorita problemelor ei de vedere. Am inteles din acel certificat ca va primi un buget complementar de 39lei pe luna. Vroiam sa stiu, trebuie sa mergem undeva cu certificatul pentru a primi cei 39lei sau ii va primi incepand de luna asta? Mentionez ca certificatul a fost facut pe 16 decembrie iar pe 5 ianuarie a ajuns la noi. Multumesc.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Odata ce a obtinut certificatul care atesta gradul de handicap, plata prestatiei sociale se face din oficiu, fara a mai fi necesara depunerea de cereri din partea beneficiarului.
Plata se face incepand cu luna urmatoare celei în care persoana a fost încadrata in grad de handicap(in cazul bunicii, din luna ianuarie 2018).