| narukgeo a întrebat:

Ajutor! Bunica mea a primit gradul mediu de handicap mediu (III),pot depune contestatie la comisia superioara de handicap si sa nu depun la comisia de handicap din judet? Daca da,in cat timp primesc un raspuns? Daca nu, unde e cel mai bine sa depun contestatie cu privire la gradul primit de bunica mea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Metodologiei aprobate prin HG 430/2008, citez:
"ART.13.1) Certificatul de încadrare în grad de handicap şi programul individual de integrare şi reabilitare socială, certificatul de orientare profesională, precum şi măsurile comisiei de evaluare privind asistentul personal profesionist sau admiterea în centre rezidenţiale ori de zi se comunică prin poştă, cu confirmare de primire, persoanei cu handicap sau, după caz, părinţilor/reprezentanţilor legali, asistentului personal sau asistentului personal profesionist, de către secretariatul comisiei de evaluare.
  (2) Certificatele de încadrare în grad de handicap şi certificatele de orientare profesională pot fi contestate, potrivit art. 13 alin. (4) din Ordonanţa Guvernului nr. 14/2003, în maximum 30 de zile de la comunicare, la Comisia superioară de evaluare a persoanelor adulte cu handicap, denumită în continuare Comisia superioară.
  (3) Contestaţiile se depun şi se înregistrează la secretariatul comisiei de evaluare care a eliberat documentul, iar acesta va transmite contestaţia şi dosarul persoanei în cauză, în termen de 5 zile lucrătoare, Comisiei superioare.
  (4) Contestaţiile se soluţionează prin decizii emise de Comisia superioară, în termen de 45 de zile lucrătoare de la data înregistrării.
  (5) Deciziile Comisiei superioare pot fi atacate potrivit Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificările şi completările ulterioare. Cererile adresate instanţei de contencios administrativ sunt scutite de taxa judiciară de timbru."
Fata de aceste prevederi contestatia se depune la comisia din judet dar se rezolva de Comisia superioara. Faceti contestatia in 2 ex., unul il depui si pe celalat soliciti numar de inregistrare. Vezi sa nu depasesti termenul. Contestatia se face in numele bunicii.