| anonim_4396 a întrebat:

Bunicu care acum a decedat are 3 copii pe tata un unchi si o matusa si intrebarea ar fi eu fiind copilul lui tata ce drepat as avea la casa si la panantul aflat in apropiere, si bunicul a fost casatorit a doua oara si sotia lui are si ea copii au si ei dreptul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu nu-l poti mosteni direct pe bunicul tau. Poti sa-l mostenesti doar pe tatal tau, in concurenta cu fratii, daca ai.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La mostenire vi sotia supravietuitoare (bunica ta) daca mai traieste si toti copiii bunicului, indiferent din cate casatorii. Sotia supravietuitoare mosteneste 1/4 din averea proprie a decedatului si toti copiii impart, in mod legal, restul de 3/4 din averea proprie a decedatului.
Tu nu ai nici un drept de mostenire, ai avea acest drept doar daca tatal tau ar fi decedat dupa bunic, in acest caz ai lua locul tatalui tau, respectiv, impreuna cu toti fratii tai si mama ta ai mosteni ce ar fi mostenit tatal tau daca traia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Copiii celei de a doua sotii, daca sint din alta casatorie, nu au dreptul la mostenirea bunicului. Isi pot mosteni doar mama, mai precis partea ei din urma acestei casatorii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat sa va spun ca nu am frati sunt singur la parinti

| gregorr a răspuns:

Daca a primit aceea dama ceva drepturi de la bunicul tau, atunci are si dama si au si ei drepturi, altfel...