| Cris06 a întrebat:

Bunna! Va rog, stie cineva sa-mi explice ce este LIMBAJUL INFORMAL? Ma uitam la un film, era o conversatie intre un avocat si un reprezentant al unei firme, iar avocatul l-a intrebat,, DE CE FOLOSESTI UN LIMBAJ INFORMAL CU MINE?"
Funda, va rog!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Limbajul informal este cel care nu respecta anumite reguli de adresare si cele specifice domeniului despre care este vorba, respectiv limbajul neprotocolar/familiar. Numai bine!

1 răspuns: