| anonim_4396 a întrebat:

Ca elev, dacă vandalizezi mașina unui profesor ți se scade nota la purtare? Sau mai rău?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand fapta poate constitui infractiunea de distrugere, prevazuta si pedepsita de Codul penal, citez:
"Art.253. Distrugerea
  (1) Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (6) Pentru faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Pe langa aceasta poti fi sanctionat si disciplinar si, in functie de pedeapsa, sa ti se scada nota la purtare.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care in consiliul director se va lua o hotarare aceea poate ajunge chiar si la exmatriculare.

| minrest a răspuns:

E caz penal. Exista si prejudiciu. Iti da cu suspendare si te exmatriculeaza, e una din cele mai simple moduri de a te autodistruge cu efort minim. Salut.

| Pinocchio a răspuns:

Mai rau, te poate exmatricula si sa cheama si politia, este o infractiune.
Poti ajunge la scoala de corectie sau inchisoare.

| Ch0co a răspuns:

Nu am incercat pana acum, dar se ajunge si la exmatriculare in unele scoli. Bafta happy

| LeZizu a răspuns:

Poate sa ti se scada si sa fi si examtriculat. Totul depinde si de profesor daca te iarta sau nu si cat vrea sa se razbune pe tine