| LanguageMaster a întrebat:

Calitatea unui judecător depinde numai de experiență?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu depinde numai de experienta, oricum aceasta se capata in ani de practicare a profesiei.
In primul rand depinde de caracterul juecatorului si apoi de pregatirea lui profesionala, mai ales ca trebuie sa se pregateasca tot timpul cat profeseaza.

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Mai bine ii spui vechime
am auzit pe un avocat care se plangea de unii judecatori, unul chiar ar fi fost retardat (batran rau, deh)

| Yurisa a răspuns:

Și de experienta*. Conteaza cum este el ca persoana, cat de cerebral, vertical este. Trebuie sa fie un bun cunoscator al doctrinei si teoriei juridice

| MacMagic a răspuns:

În cadrul oricarui domeniu, experienta te ajuta enorm, cazurile similare și posibilitatea de a urma un exemplu anterior iti simplifica treaba dar nu are nici-o treaba cu pregatirea ta sau cu calitatea ta....In cazul unui legiuitor, experienta trebuie sa fie doar un ajutor in respectarea si executarea procedurilor.
Calitatea unui judecator, ca și a oricarui om, vine din pregatirea acestuia și din caracter. Functia de judecator este una speciala, aceasta trebuie facuta cu diligenta cuvenita, cu respectarea principiilor care stau la baza functiei. Cred ca cel mai important în functia respectiva este respectarea principiului independentei și am impartialității.