| Chiron a întrebat:

Cand dai cu spatele si vine o masina din spate trebuie sa opresti? Ori vehiculul care vine din spatele tau trebuie sa te depaseasca si tu poti sa dai in continuare cu spatele?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Când dai cu spatele este datoria ta să te asiguri și să nu încurci circulația. Dacă cineva vine din spate, nu faci manevra decât dacă ai suficient timp sau dacă respectivul îți semnalizează că te lasă.

Un vehicul care circulă legal pe o bandă nu este obligat să facă manevre de ocolire (eventual să și încalce o bandă continuă) pentru că dai tu cu spatele.

Și oricum, în mod normal nu prea ai motive să dai cu spatele decât atunci când parchezi sau când ieși dintr-un loc de parcare (dacă ai intrat cu fața).

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu trebuie să oprești neapărat, dar e posibil ca mașina care vine din spate să nu te poată depăși în acel moment - atunci tu ce faci? Dai peste el?!?
Oricum, trebuie să ții cont de cele 20 de situații în care nu ai voie să dai cu spatele (când e oprirea interzisă și când e interzisă întoarcerea, cu excepția străzilor cu sens unic). Plus limita maximă de 50 m de mers cu spatele.

| Holiday a răspuns:

Ideea e simpla. Cand manevrezi cu spatele, toate celelalte vehicule, au prioritate fata de tine. Drept urmare, daca intersectezi in orice fel directia lor de mers, trebuie sa opresti si sa le acorzi prioritate, lucru valabil si pentru cei care iti vin din spate(adica opresti, te depaseste si abia apoi continui deplasarea cu spatele).

| siriusblack98 a răspuns:

In primul rand oricand dai cu spatele trebuie sa pui avariile.In al doilea daca pe banda de mers iti vine masina atunci opresti ca sa aiba timp sa te vada (ca nu stii de ce capiat
dai), sa aprecieze distanta si sa te evite.

| Holiday a răspuns (pentru siriusblack98):

"In primul rand oricand dai cu spatele trebuie sa pui avariile."

Nu trebuie sa pui avariile. Nu exista aceasta obligativitate. Este suficient sa-ti functioneze corespunzator stopul de mers cu spatele.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Holiday):

Nu am zis nicaieri ca este obligat de catre codul rutier, am zis ca este mai bine si mai sigur.Treaba asta ti-o spune si instructorul auto. Poate ti se arde stopul de mers cu spatele si nu bagi de seama.Inclusiv la examenul auto poti fi depunctat pentru ca nu ai pus avariile la mersul cu spatele, chiar daca nu esti obligat este o lege nescrisa ce nu a fost inca adoptata in mod legal.Stai de vorba cu un politist si te lamureste.

| Holiday a răspuns (pentru siriusblack98):

Cum poti sa debitezi astfel de ineptii? Nu te depuncteaza niciodata daca nu pui avariile. Am mai auzit si alte ineptii referitoare la mersul inapoi, si anume ca trebuie sa te intorci cu capul spre inapoi, cum prost invata si unii instructori, ca altfel te-ar depuncta, in loc sa faci elegant, asigurarea in oglinzi...De asemenea nici instructorii auto, in majoritatea lor, nu te sfatuiesc asa ceva, pentru ca pur si simplu nu este necesar.
Pe principiul tampit ca "daca ti s-a ars becul de mers inapoi", pai atunci, daca ai ars un bec de semnalizare si in loc de avarii pare ca semnalizezi stanga/dreapta, nu e mai nasol?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Holiday):

Nu pricep sincer cum poti tu sa debitezi astfel de ineptii.Ai macar permis? Ai macar habar de realitate? Au fost mii depuncati la examen DOAR pentru asa ceva.Cica ''daca ai un bec de semnalizare ars pare ca semnalizezi stanga, dreapta'' NU SE DA SEMNAL STANGA, DREAPTA LA MERSUL CU SPATELE! Cine vede asa ceva si este sofer spre deosebire de tine stie sigur ca alea sunt avarii.Esti si tu un copil mic care vorbeste numai bazaconii ca sa nu adoarma.

| Fierăstrău_Georgică_1995 a răspuns (pentru Holiday):

N-ai ce discuta cu el, tot timpul are dreptate si iti va da block

| Holiday a răspuns (pentru Fierăstrău_Georgică_1995):

He, he, exact asa s-a intamplat. E tembel rau asta, habar n-are nici macar ce becuri se aprind cand "pui avariile"...

| MeConstantine a răspuns:

Pai e cam asa: Tu dai cu spatele, masina vine, tu opresti sa nu va loviti, ea te ocoleste si apoi daca mai ai nevoie continui sa dai cu spatele.

| Grec2020 a răspuns:

Esti obligat sa opresti masina. Cel care vine te depaseste si dupa iti continui treaba.